Toruń to jedno z najstarszych i niegdyś największych polskich miast, mające doskonale zachowane średniowieczne centrum wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, zwane jest „Krakowem północy”. Złożone z dawnych dwóch XIII-wiecznych odrębnych miast, położone na Pomorzu, nad Wisłą, na granicy z Kujawami, ma niezwykle bogatą i burzliwą historię, monumentalne zabytki gotyckie, pozostałości dwóch zamków, bogate w dzieła sztuki muzea, klimatyczne zaułki i ciągle obecnego ducha dawnego hanzeatyckiego emporium handlowego. Oczywiście od stuleci słynie z pierników i Mikołaja Kopernika, przyćmiewającego swoją sławą inne niezwykle zasłużone dla polskiej i międzynarodowej historii postaci.
Toruń z oryginalną średniowieczną strukturą architektoniczną, wypełnioną gotyckimi, manierystycznymi, barokowymi, secesyjnymi gmachami jest encyklopedią kultury i sztuki.
Okrzyknięte przez magazyn „National Geographic Traveler” za 1 z 7 nowych cudów Polski Żywe Muzeum Piernika to bez wątpliwości najsłodsza atrakcja Torunia. I trudno się temu dziwić. To właśnie tu, w samym centrum miast, pod czujnym okiem Mistrza i Wiedźmy Korzennej wszyscy – bez względu na wiek – ochoczo zakasują rękawy i własnoręcznie biorą się do wyrabiania ciasta na tradycyjne smakołyki.
DOM
Choć faktyczne miejsce narodzin twórcy teorii heliocentrycznej pozostaje kwestią sporu, większość historyków wskazuje właśnie dom przy dawnej św.Anny. Budynek przeszedł gruntowne prace renowacyjne w latach 1972-1973, to właśnie wtedy na fasadzie ponownie pojawiły się charakterystyczne dla średniowiecznego Torunia dwubarwne wzory. Dziś miejsce stanowi Muzeum Mikołaja Kopernika — na zwiedzających czekają nowoczesne, multimedialne ekspozycje nie tylko dotyczące mistrza, ale i realiów średniowiecznego Torunia. Odrestaurowane wnętrza pozwolą nam poznać miejsce, w którym Mikołaj Kopernik pierwszy raz skierował swe oczy ku gwiazdom.
ZWIEDZAJ
Co prawda pierwszy rynek w Toruniu znajdował się w miejscu, które obecnie zajmuje Kościół Katedralny – to jednak plac w centralnym punkcie Starego Miasta stał się tym właściwym toruńskim rynkiem. Z monumentalnym ratuszem w stylu gotyckim na środku oraz odnowionymi pierzejami po każdej ze stron dorównuje pięknem temu z Krakowa. Znajdziemy tu między innymi Dwór Artusa, Pomnik Flisaka, Kamienicę pod Gwiazdą, Kościół pw. Św. Ducha czy Pomnik Mikołaja Kopernika. Labirynt krętych uliczek oraz mnogie zabytki przyciągają turystów za dnia, by wieczorem kusić licznymi knajpkami, pubami oraz nocnymi klubami. Nie wspominając już o doskonałych pierogach i jedynym w Polsce piwie piernikowym. Nic dziwnego, że wszystkie te skarby w 1997 r. doceniła komisja UNESCO, wpisując toruńską Starówkę na listę światowego dziedzictwa.
ARCHITEKTONICZNE DZIEŁO SZTUKI
Pierwsza mierzy niemal 55 metrów wysokości, druga zaledwie 15 metrów. Pierwszą, okrągłą, wybudowano jako kampanilę, drugą, kwadratową, jako element obronnych fortyfikacji. Pierwsza – odwiedzana rocznie przez ok. 10 milionów turystów – jest jedną z najbardziej znanych budowli świata i symbolem miasta, o drugiej wie niewielu, wtopiona jest bowiem nieśmiało w system murów obronnych okalających zespół staromiejski Torunia.
CENTRUM POPULARYZACJI KOSMOSU
Centrum Popularyzacji Kosmosu „Planetarium Toruń” to jedyne miejsce w Toruniu, w którym – nie opuszczając okazałego gmachu przy ulicy Franciszkańskiej 15 – można oderwać się na wiele godzin od Ziemi i poszybować ku gwiazdom. Dzięki specjalnej aparaturze poczuć się tutaj można dokładnie tak, jak podczas dryfowania w przestrzeni kosmicznej. Na przestrzenne obrazy składają się animacje oraz slajdy wyświetlane w dwóch systemach: panoram 360 stopni oraz all-sky.