Ciechocinek jest miastem o charakterze uzdrowiskowym. W mieście praktycznie nie ma przemysłu, znajdują się tu m.in. szpitale uzdrowiskowe, sanatoria, prewentorium, ośrodki wypoczynkowe (wczasowo-turystyczne), zakłady przyrodolecznicze, pijalnia wód mineralnych, hotele, restauracje, warzelnia soli. Część uzdrowiskowa bogata jest w zieleń parków, skwerów, kwietników i dywanów kwiatowych. Co roku przyjeżdża wielu kuracjuszy i turystów. Podstawą rozwoju są wody lecznicze: chlorkowo-sodowe, bromkowe, jodkowe, żelaziste, borowe, które pochodzą z licznych na tym terenie źródeł solankowych. Leczy się tutaj choroby narządów ruchu, reumatyczne, ortopedyczno-urazowe, kobiece, układu oddechowego, nerwowego i krążenia.
ZDROWY WYPOCZYNEK
Dzięki bogactwu naturalnemu Ciechocinek stał się jedną z bardziej znanych miejscowości uzdrowiskowych w Polsce i Europie. Obecnie w mieście znajduje się kilkanaście zakładów lecznictwa uzdrowiskowego. Przykładem obiektu uzdrowiskowego z własną bazą zabiegową, w której wykorzystuje się surowce naturalne jest Centrum Promocji Zdrowia "Sanvit".
W okolicach Ciechocinka, ze względu na potrzebę ochrony jego specyficznego mikroklimatu, stworzono Obszar Chronionego Krajobrazu Niziny Ciechocińskiej o powierzchni 36814 ha.
PROJEKT JAKUBA GRAFFA
Tężnie – unikatowa i największa w Europie konstrukcja drewniana do odparowywania wody z solanki, zostały zaprojektowane przez Jakuba Graffa – profesora Akademii Górniczej w Kielcach. W Ciechocinku zbudowano trzy takie budowle – ustawione w kształcie podkowy. Wysokość tężni wynosi 15,8 m, zaś ich łączna długość to 1741,5 m. solankę do tężni pompuje się ze źródła nr 11 (fontanna “Grzybek”) i wtłacza na górę do korytek zainstalowanych na ich szczycie. Stąd solanka przesącza się kroplami po ścianach tężni i pod wpływem wiatru i promieni słonecznych intensywnie paruje. Wokół tężni tworzy się słynny, bogaty w jod mikroklimat tworzący naturalne, lecznicze inhalatorium.
Słynny “Grzybek” usytuowany jest w centrum miasta. Pełni nie tylko funkcję ozdoby uzdrowiska, ale także przemysłową. Fontanna wykonana w kształcie grzyba jest obudową źródła nr 11, czyli głębokiego na 414 metrów odwiertu solanki. Właśnie stąd solanka pompowana jest na ciechocińskie tężnie.
FONTANNA
Fontanna “Jaś i Małgosia” jest nierozerwalnie związana z wizerunkiem Ciechocinka. Ta gipsowa figurka, umiejscowiona w fontannie położonej na centralnej, obsadzonej lipami krymskimi alei Parku Zdrojowego, jest chętnie wykorzystywana jako tło do pamiątkowych zdjęć. Pierwotnie była ozdobą placu przed Teatrem Letnim, następnie przeniesiona do Parku Zdrojowego stała się jego prawdziwą atrakcją.
IDEALNE NA SPACERY
W 1934 roku Zygmunt Hellwig zaprojektował ciąg spacerowy wzdłuż ulicy Nieszawskiej. Teren ten, nazwany jego imieniem obsadzony jest na całej długości kobiercami kwiatowymi. Jest on ulubionym miejscem spacerowym dla kuracjuszy. Szczególną atrakcją jest umieszczona na nim fontanna, wyrzucająca wodę według zmiennego programu. Wieczorem towarzyszy temu pokaz światła – fontanna świeci po kolei w różnych kolorach.
MUZEUM
Warzelnia Soli wraz z tężniami stanowi wyjątkowy na skalę światową zespół obiektów zabytkowych. Od przeszło 180 lat wytwarzana jest tu sól spożywcza oraz jej pochodne tj. Ciechociński Szlam leczniczy i Ług leczniczy. W niewykorzystywanej do produkcji soli części warzelni zorganizowano muzeum, w którym swoje miejsce znalazły eksponaty związane nie tylko z warzelnictwem, ale również będące świadectwem powstania i rozwoju działalności uzdrowiskowej w Ciechocinku. Na szczególną uwagę zasługują misternie odrestaurowane aparaty do gimnastyki leczniczej Wilhelma Zandera
Ciechocinek, jedno z najpiękniejszych uzdrowisk w Polsce, oprócz walorów klimatycznych i leczniczych, posiada ciekawą architekturę i obiekty o historycznym rodowodzie. Jest wśród nich rezydencja Prezydenta RP. Odrestaurowany i pieczołowicie wyremontowany, Dworek Prezydenta RP mieści dzisiaj pamiątki po Prezydencie Ignacym Mościckim oraz wystawy czasowe przedstawiające działalność prezydentów.
DZIEŁO ZYGMUNTA HELLWIGA
Zegar Kwiatowy jest dziełem Zygmunta Hellwiga, który był autorem i realizatorem koncepcji przekształcenia miasta w jeden wielki park – ogród. Kwietnik ten powstał w 1934 roku i wykonany jest w kształcie tarczy zegara. Wszystkie jego elementy wysadzane są corocznie z kilkunastu tysięcy różnokolorowych kwiatów. Pokazujące aktualny czas wskazówki zegara napędzane są elektrycznym mechanizmem ukrytym pod nasypem. Mechanizm zegara zaprojektował zasłużony dla uzdrowiska inżynier J. Hibner.
Park Zdrojowy
Park Zdrojowy zwany Głównym (ok. 19 ha). Utworzony w latach 1872-1875 według projektu Hipolita Cybulskiego po modyfikacji i udoskonaleniu Franciszka Szaniora. W parku Zdrojowym oglądać możemy bogatą roślinność z rzadkimi okazami drzew i krzewów, które tworzą harmonię architektoniczną ze stałymi charakterystycznymi dla Ciechocinka obiektami drewnianymi- Muszlą Koncertową , kawiarnią „Bristol”, Pijalnią Wód Mineralnych. Na terenie parku występuje ponad 140 gatunków roślin. Ozdobą parku jest pomnik przyrody – dąb szypułkowy “Konstanty” o wysokości ponad 22 metry i obwodzie 547 cm. Centralne położenie, przepiękne fontanny oraz bogaty świat roślin przyciąga tu rzesze kuracjuszy i turystów przez cały rok.
Park Tężniowy
Park Tężniowy to duży kompleks zieleni. Zaczątkiem obecnego Parku Tężniowego był założony w 1875 roku ogród spacerowy przy Tężni nr 1. Rozpoczyna się on od Placu Gdańskiego i przechodzi nieco wyniosłym terenem do Tężni. Przy wejściu do parku znajduje się największa forma kwiatowa-zegar kwiatowy, wykonany z roślin dywanowych. Teren położony między tężniami posiada walory rehabilitacyjno-wypoczynkowe, a zieleń spełnia tu rolę dekoracyjną i użytkową.
Park Sosnowy
Park Sosnowy (1889) zaprojektował Franciszek Szanior. Na piaszczystych pagórkach posadzono pierwsze dwuletnie sadzonki sosen, które przez ponad sto lat bujnie wyrosły. Wśród nich zostały wytyczone alejki, przy których postawiono ławki.
MALOWNICZE
Do aktywnego wypoczynku zachęcają liczne trasy rowerowe do okolicznych miejscowości: